Ekipa MAPFRE je prva priplula v cilj druge etape regate Volvo Ocean Race 2017-18. Ciljno črto pred južnoafriškim Capetown-om so prečkali 24.11.2017 ob 15:10:33.

Španska ekipa MAPFRE s skiperjem Xabi-jem Fernandeze-om je taktično najbolj preplula drugo etapo regate. Za plovbo so potrebovali 19 dni, 1 uro, 10 minut in 33 sekund. katere Teoretična dolžina  je znašala 7100 nmi. Za dosego cilja so morali prepluti 7886,5 nmi. Povprečna hitrost plovbe je znašala 17,3 vozla.

Xabi Fernandez je po prihodu v cilj povedal:

"To je enkratno. Smo izjemno veseli. Pripluli smo v enem kosu in to pred vsemi ostalimi. Kaj več si lahko še želimo. Tako predstavo bomo lahko gledali po celotni poti okoli sveta. Na vso moč bomo jadrali drug ob drugem, dosegali bomo velike hitrosti plovbe in že vsako najmanjšo napako bo vsaka ekipa plačala zelo drago. Tokrat smo imeli srečo, da smo naredili najmanj napak in zato smo zmagali."

Ekipa MAPFRE je prvi del etape plula za ekipo Dongfeng. Po prehodu področja Doldrums, po 14 dneh plovbe, sta navigator Juan Vila in skiper Xabi Fernandes naredila zmagovalno potezo in zaplula z vetrom globoko proti jugozahodu. Poteza je bila izjemno drzna. Plovba v povsem drugi smeri, kot je bil cilj. A izkazalo se je, da so se odločili pravilno. V zadnjem tednu jadranja, jim ostale ekipe enostavno niso več uspele slediti. Od spremembe smeri in plovbe proti vzhodu, so svojo prednost samo še povečevali. Ekipa je osvojila 7 točk in eno dodatno za zmago v etapi. V skupni razvrstitvi so se zavihteli na prvo mesto.

V času prihoda ekipe MAPFRE v cilj je na drugem mestu plula ekipa Dongfeng. Do cilja jih je ločilo še 37,2 nmi. Z ugodnimi južnimi vetrovi so tik pred nočjo pripluli v cilj. Za zmagovalci so zaostali 2 uri in 52 minut. Na tretjem mestu pluje ekipa Vestas, ki bo cilj dosegla v kratkem. Četrto mesto bo osvojila ekipa Brunel, ki mora prepluti še 70 nmi. Ekipe AkzoNobel, Turn the Tide on Plastic in Sun Hung Kai/Scallywag loči do cilja še 400nmi. Plujejo praktično skupaj. Razlika med njimi znaša vsega 3 nmi.

Sobota, 25.11.2017 ob 10:00

Včeraj zvečer, ob 19:37, uri je z zaostankom 4 ur in pol v cilj priplula ekipa Vestas. Pet ur kasneje, ob 00:15 pa še ekipa Brunel. Kljub trdi temi in nočni uri, so jih v cilj pospremili številni gledalci.

Bouwe Bakking, skiper ekipe Brunel sej je oglasil z jadrnice med približevanjem cilju:

"Zadnja dva dneva jadranja sta bila izjemno naporna. Bili smo razočarani. Tempo so dajala plovila v ospredju. Žal nismo morali narediti ničesar. Kot ekipa smo se močno izboljšali v primerjavi s prvo etapo. Nadzor nad plovilom je bistveno boljši, a kljub temu se vedno zgodi nekaj nepričakovanega. Ko pogledamo nazaj, v naših taktičnih odločitvah vedno najdemo kakšno pomanjkljivost. A vseeno mislim, da smo večino stvari naredili dobro. V šibkih vetrovih smo pluli slabše. Sedaj smo ugotovili zakaj in pridobili samozavest za naslednjo etapo. Z ekipo sem zadovoljen. Vsi smo zdravi in vsi smo uživali."

Preostale tri ekipe do cilja loči še 200 nmi. Plujejo s hitrostjo okrog 16 vozlov. V cilju jih lahko pričakujemo med 21:00 in 22:00 uro. Ekipe so zelo izenačene. Najhitrejša je AkzoNobel a ima pred Turn the Tide on Plastic zgolj 2,6 nmi prednosti. Ekipa Sun Hung Kai/Scallywag zaostaja dodatne 3 nmi. Kdo med njimi bo prvi na cilju še ni odločeno.

Sobota, 25.11.2017 ob 22.00

Zadnje tri ekipe so v cilj priplule pozno zvečer. Najhitrejša je bila ekipa AkzoNobel, ki se je uvrstila na peto mesto. V cilj so pripluli ob 21:24:40 uri. Kmalu za njimi sta skoraj skupaj pripluli še ekipi Sun Hung Kai/Scallwag in Tur the Tide on Plastic. Pripluli sta ob 21:55:21 oziroma zadnja ekipa le minuto kasneje.

Po dveh etapah se je na vodilno pozicijo zavihtela ekipa MAPFRE. Sledi ekipa Vestas, ki je prvo etapo zmagala tokrat pa se je uvrstila na tretje mesto. Obe vodilni ekipi sta prejeli še dodatno točko za zmago etape. Dongfeng je trenutno tretji. Prvo etapo so končali kot tretji, drugo pa kot drugi. Sledijo Akzonobel, Brunel Sun Hung Kai/Scallywag, na zadnjem mestu pa je ekipa Turn the Tide On Plastic.

Kdaj se bo regata nadaljevala.

V petek, 8.12.2017 ob 12:00 (UTC) uri, se bo pred mestom Cape Town odvijala priobalna regata, ki si jo bo možno v celoti ogledat v živo. Dva dni kasneje, 10.12.2017 ob 12:00(UTC), se bo pričela tretja etapa regate. Sedem ekip se bo iz Cape Town-a podalo na plovbo po južnem Indijskem oceanu proti  cilju v avstralskem Melbournu. Jadralci bodo morali prepluti 6500 nmi. Verjetno bodo pluli zelo južno in izkoristili močne zahodne vetrove, ki bodo pihali na skrajnem jugu. Proti severu se bodo verjetno podali šele, ko bodo pripluli do zahodne Avstralske, obale oziroma odprtega zaliva Great Australina Bright. Nato bodo zapluli še v ožino Bass in plovbo zaključili v Melbournu.