Tomaž Čopi, Tina Mrak, Veronika Macarol, Klemen Semelbauer, Toni Vodišek

Včeraj popoldne so v ljubljanskem Maxi klubu STA načrte za predolimpijsko sezono predstavili športnici leta 2018 Tina Mrak in Veronika Macarol s trenerjem Tomažem Čopijem, najboljša mladinka minulega leta Lin Pletikos, najboljši jadralec med mladinci Toni Vodišek ter Rok Verderber, ki je bil s Klemnom Semelbauerjem izbran za najboljšo mladinsko posadko leta 2018.

Leto 2018 zaznamovali zlati kolajni, olimpijska norma in poškodba

»Lani se je res posrečilo praktično vse. Osvojili sva zlati kolajni na svetovnem pokalu v Miamiju in na evropskem prvenstvu. Nato sem se poškodovala, a se hitro pozdravila in dosegli sva še normo za olimpijske igre,« se je na predstavitvi v Maxi klubu v Ljubljani spominjala Veronika Macarol. Tina Mrak se je ob tem spomnila tudi trenerjev in fizioterapevtke, ki so prispevali velik delež k vsem uspehom.

Tomaž Čopi: »Vedno je lahko boljše.« 

Nekoliko bolj kritičen je bil trener Tomaž Čopi. »Sam sem nekoliko manj zadovoljen, saj je vedno lahko boljše. A dekleti imata kontinuiteto. Pripeti se tudi kakšna poškodba in vesel sem, da sta na svetovnem prvenstvu dokazali, da tudi z minimalnimi pripravami lahko posežeta zelo visoko.«

Najboljši trener po izboru strokovnega sveta JZS je opredelil tudi cilje za letos: »Najbolj pomembno bo poleti v Tokiu, kjer bo regata organizirana prvič v olimpijskem času. Doslej je bilo to jeseni in ne poznamo razmer na morju v avgustu. V tekmovalnem smislu bosta zame primarni svetovno in evropsko prvenstvo. Načrti so znani, Veronika je pridobila tudi fizično moč in upam, da bo tako, kot je treba.«

O pripravah in olimpijskih ciljih 

»Program je zelo obsežen, pet tednov bomo na Japonskem, veliko na Portugalskem, kjer so razmere podobne kot na olimpijskem prizorišču. Upam, da bomo lahko vse priprave izpeljali po načrtih,« o sezoni dodaja Mrakova, ki ne skriva, da so cilji na OI v Tokiu 2020 visoki, še vedno pa za program manjkajo sredstva. »Do iger je še leto in pol. Na družbenih omrežjih se vidi, da so vse tekmice na pripravah in da se vse stopnjuje. Tudi najin program je bolj obširen in upam, da nama bo zveza pomagala pri izpeljavi,« dodaja Macarolova, ki konec tedna s Tino Mrak Konec odpotuje na Palmo de Mallorco.

Mladinci z dolgoročnimi cilji

Kajtar Toni Vodišek je bil eden od junakov slovenske odprave na oktobrskih mladinskih olimpijskih igrah v Buenos Airesu. »Letos sem s pripravami in tekmovanji začel v Mehiki, kjer sem osvojil šesto mesto v članski konkurenci. Največja tekma bo oktobrsko tekmovanje v San Diegu, dolgoročni cilj pa je nastop na olimpijskih igrah 2024 v Parizu, kjer bo kajtanje prvič del olimpijskega programa.«

Lin Pletikos je lani v razredu laser radial želela več od osmega mesta na evropskem prvenstvu do 21 let, zdaj si želi izpolniti tudi olimpijsko normo za Tokio. Rok Verderber je zdaj v razredu 470 združil moči z Matejem Planinšičem. »Uživava, imava visoke cilje in želiva si izpolniti normo za Tokio. Prvi cilj pa je nastop na čim več regatah, kamor gremo povsem neobremenjeni z rezultatom.«

Vir: JZS.si