“Ognjene žoge” in pester jadralni in spremljevalni program na slovenski Obali
(tudi osrednji mednarodno odmevni spremljevalni dogodek sejma “Bonaca”)

Čez slab teden bo Slovenija s svojim turističnim biserom Portorožem kar dva tedna gostila še en pomemben športno-jadralski dogodek. Med 9. in 20. septembrom se bosta v Piranskem zalivu odvili evropsko in svetovno prvenstvo razreda fireball. Jadralski dvosed, ki je tudi v Sloveniji med najbolj množičnimi in bolje organiziranimi, je v svetu zelo priljubljen. Za Slovenijo ne bo prvič, da bo gostila najboljše fireballiste, saj je uspešno izpeljala že evropsko prvenstvo tega razreda leta 2004 v Izoli.

Na prvenstvi je prijavljenih 74 posadk iz desetih držav, ki se bodo najprej pomerile za evropski, nato pa še za svetovni naslov.

V razredu fireball, ki je med najbolj množičnimi in organiziranimi rekreativno-tekmovalnimi razredi v Sloveniji, redno tekmuje med 10 in 15 posadk. Ob tej posebni priložnosti pa se je za prvenstvi zbralo in prijavilo kar 17 slovenskih posadk vseh starosti in kombinacij. Med njimi omenjamo nekdanja mladinska svetovna prvaka v olimpijskem razredu 470 Marka Kocjančiča in Željka Planinšiča, ki bosta sicer jadrala vsak v svoji posadki, med zadnjimi pa sta se floti pridružili tudi mladi reprezentantki v razredu 470 Eva Peternelj in Valentina Baruca, ki sta že na pripravljalni regati opozorili nase z zmago. Simpatični Koprčanki sta po naporni sezoni želeli nabrati izkušnje tudi v tem dvosedu in takšne izkušnje so v mednarodni konkurenci neprecenljive.

Predsednik razreda Fireball Slovenija Miha Kavčič je povedal, da je zadovoljen z odzivom slovenskih posadk, saj jih je tokrat zbranih še več kot leta 2004, ko je bil razred v razcvetu: “Na evropskem in svetovnem prvenstvu pričakujemo močno konkurenco, saj so že prijavljeni zadnji štirje svetovni prvaki in zadnji evropski prvak. Tradicionalno močni zasedbi Velike Britanije se bodo postavili po robu prav tako tradicionalno močni Švicarji, Čehi in Slovenci, pri katerih ne smemo zanemariti prednosti domačega terena, pa tudi dejstva, da bosta dve slovenski posadki sestavljenih iz para prvakov 470 (Kocjančič, Planinšič in še koga lahko pričakujemo) in obetavnih mladink Peternelj – Baruca. Vsekakor pa zna premešati štrene tudi kakšna druga posadka, recimo zelo izkušena Smyth – Cormac, kjer je krmar dopolnil že častitljivih 75 let.”

Čeprav je pobudnik in nosilec organizacije obeh velikih prvenstev ŠD GoSailing (www.gosailing.si), bo jadralni teden plod sodelovanja in združenih moči več jadralnih klubov in jadralnih delavcev, ki imajo bogato tradicijo in izkušnje organiziranja velikih dogodkov: Jahtnega kluba Portorož, Fireball Slovenija in Marine Portorož, ki ima odlično infrastrukturo in kjer bo središče dogajanja. Prireditev sta poleg Casinoja Portorož, trgovine z jadralsko opremo Sailing Point, Marine Portorož (ki je doslej gostila največ velikih jadralnih prireditev pri nas) in ostalih partnerjev podprla tudi Občina Piran in Jadralna zveza Slovenije.

Središče dogajanja bo Marina Portorož, kjer se bo prvi teden odvijalo evropsko prvenstvo razreda fireball, vmesni vikend bo namenjen tradicionalni regati za potovalne jadrnice Lignano-Portorož-Lignano, ki jo že vrsto let organizira prav Jahtni klub Portorož, zaključilo pa se bo s svetovnim prvenstvom kot vrhuncem dogajanja.

Spremljevalni dogodki razvedrilni in dobrodelni

V skladu z usmeritvijo organizatorjev bo tudi ta prireditev ponudila nekaj spremljevalnih dogodkov, ki bodo popestrili dogajanje in goste iz tujine seznanili z raznoliko ponudbo turistične Slovenije ter jih aktivno vključili vanjo. Poleg samih regat bo med prvenstvom organizirano srečanje in regata slovenskih športnikov – olimpijcev pod naslovom “Olimpijci pod jadri”, pa tudi dobrodelni koncert ene od domačih glasbenih zasedb.

Posebnost prvenstva bo tudi ta, da bo organizator del denarja od štartnin namenil v dobrodelne namene – zavodu Cirius, ki sodeluje v projektu »Mirno more« in omogoča jadranje otrokom s posebnimi potrebami.

Eden od pobudnikov dogodka in koordinator organizacijskega pogona, naš nekdanji vrhunski jadralec ter trikratni olimpijec Mitja Margon, je povedal: “Vsekakor Slovenija in Portorož potrebujeta takšne prireditve in dogodke, ki poleg tekmovalne plati nudijo tudi druženje, dobrodelnost in nenazadnje odlično promocijo pogojev, ki jih nudi naša Obala. Vsekakor je to priložnost za slovenske jadralce, da se na regatnem polju izkažejo v primerjavi z najboljšimi iz tega razreda, za našo (turistično) infrastrukturo pa dodatna priložnost, da v izvensezonskem času vidi tudi svoj poslovni interes. Veselimo se vseh udeležencev ter spremljevalnih dogodkov, ki bodo nedvomno prinesli veliko lepega vsem vključenim."

Jadralni razred fireball

Fireball je ena najbolj priljubljenih rekreativnih jadrnic, tudi pri nas. Na njej jadrajo v isti konkurenci moški in ženske. Je tako imenovani one-design razred, kar pomeni, da so vse jadrnice dobavljene v enaki izvedbi. Prva jadrnica je bila izdelana leta 1962 in od takrat so jih izdelali že več kot 15.000, pri nas pa so prvo jadrnico izdelali leta 1975. Na jadrnici dolžine 4,93 m in širine 1,37 m jadrata dva jadralca, ki upravljata s tremi jadri skupne površine 26,3 m².

www.fireball-international.com , www.fireball.si