Luis Burton, Bereau Valle2

Luis Burton (Bereau Valle2), ki trenutno pluje na odličnem sedmem mestu, bo moral izvesti postanek v sili. Zasidral se bo na oddaljenem otoku Macquaire, ki leži sredi Južnega oceana, med Novo Zelandijo in Antarktiko. Do otoka ga loči še 500 nmi plovbe. V zavetrju tega osamljenega le 30 km dolgega otoka, upa, da bo našel primeren zaščiten zaliv v katerem se bo lahko zasidral ter varno splezal na jambor. Zaradi okvar nosilcev dvižnic ne more menjati jader in ne izkorišča potenciala svoje jadrnice. Postanek bo izjemno zahteven. Izvesti ga mora brez zunanje pomoči in brez prižiganja motorja. Če bo na otoku našel plovko, mu regatna pravila omogočajo, da se priveže nanjo. Tudi ta manever mora izvesti sam.

V jutranjih urah je svojo odločitev sporočil kopenski ekipi in organizatorju regate:

Luis Burton, Bereau Valle2

»Ustaviti se moram na otoku Macquaire. Spustiti moram glavno jadro in plezati moram na jambor. To sem poizkušal že na odprtem morju, a mi ni uspelo odpraviti okvare. Ko je glavno jadro spuščeno, jadrnica nima upore in visoki valovi oceana jo preveč zibajo. Nameravam poiskati miren kotiček na vzhodni strani otoka, ki je visok okrog 300 m. To me bo ščitilo pred zahodnimi vetrovi. Pripluti nameravam po severni strani otoka in na vzhodni obali poiskati primerno mesto. Splezal bom na vrh jambora, ter zamenjal okvarjene nosilce dvižnic glavnega jadra in prednjih jader J2 in J3. otok je dolg 30 km. Če bom plul počasi vzdolž vzhodne strani otoka, bom imel tri ure časa da izvedem popravila. Rad bi se izognil sidranju na otoku. Gre za ekološko zelo občutljiv otok. Je pod UNESCO-jevo zaščito. Na njem živijo nekatere zelo redke živalske vrste. Če bo šlo vse po planu, mi bo popravilo vzelo štiri do pet ur. Ko popravim plovilo, bom zamujeno hitro nadoknadil s hitrejšim jadranjem. Predvidevam, da bom otok dosegel v soboto proti večeru ali najkasneje v nedeljo zjutraj«

Odpira se 4000 nmi Tihega oceana

Jadralci bodo kmalu zapluli v Tihi ocean. Čaka jih 4000 nmi dolga plovba po najbolj odročnem delu sveta. V tem delu oceana je točka z imenom Nemo, ki je od kopna najbolj oddaljena točka sveta. Najbližje kopno tej točki je oddaljeni kar 1450 nmi oziroma 2.688 km.

Za vse jadralce bo Tihi ocean predstavljal dva mejnika. Najprej morajo zapluti v največji ocean, kjer bodo od kopna najbolj oddaljeni. Ko bodo zapluli vzhodno od Nove Zelandije, pa jih čaka še drugi mejnik, zapluli bodo preko 180 poldnevnika.

Južni Tihi ocean je poglavje zase. Že pred 500 leti je to ugotovil Magellan , ki je iskal pot iz Indonezije proti Portugalski. Z Antarktike pihajo močni hladni vetrovi in spremlja jih hladno morje, ki se širi od Antarktike proti severu. Pogoji so lahko neizprosni. Na koncu oceana pa jih čaka še prehod mimo zloglasnega rta Horn, ki v vsakem jadralcu zbuja strah in spoštovanje.

Luis Burton, Bereau Valle2

Foto: Znanstvena postaja na otoku Macquaire

Besedilo še ni lektorirano. Za eventualne napake se opravičujemo.

< Ruyant-u vdira voda v jadrnico   Bestaven prvi zaplul v preteklost >

Foto: M. Murphy,  Stephane MAILLARD, Hullwarren