V petek, 20.9. se je v Portorožu končalo svetovno prvenstvo razreda fireball. 79 jadralcev iz Velike Britanije, Češke, Irske, Švice, Nemčije, Italije, Francije, Belgije, Kanade in Slovenije se je od nedelje borilo za prestižne naslove. V petih regatnih dneh so odjadrali osem regat, danes na žalost ni bilo dovolj vetra oziroma je bil ta preveč nestabilen. Tudi ostali dnevi so se večinoma začeli z odlogom starta, saj se je veter običajno stabiliziral šele sredi popoldneva.

Današnji zadnji regatni dan bi lahko še marsikaj spremenil in večina jadralcev je upala, da bodo danes lahko odjadrali vsaj eno regato, deveto po vrsti, ki bi omogočila odbitek dveh najslabših uvrstitev. Veter jih žal ni uslišal, start je bil najprej prestavljen na zgodnje popoldne, ko se je flota v blagem maestralu le napotila na regatno polje. Prvi start je bil zaradi močnega zasuka vetra prekinjen že takoj po začetku predstartne procedure, skoraj dve uri kasneje pa se je z regatne jadrnice zaslišal signal za drugi poskus. Tudi tega je na žalost prekinil veter, ki je le 30 sekund pred začetkom regate močno obrnil in padel na manj kot pet vozlov, kar ne bi omogočilo veljavne regate. Do 15. ure, ko naj bi bil na zadnji regatni dan izpeljan zadnji možen start, je bilo le še 15 minut in ker veter ni obetal dovolj stabilnih razmer, se je regatni odbor odločil zaključiti regatni dan, s tem pa tudi jadralski del tega svetovnega prvenstva.

Včerajšnji rezultati so tako tudi uradna razvrstitev za svetvno prvenstvo. Vsi trije najprestižnejši naslovi so šli v angleške roke; svetovna prvaka sta postala Tom Gillard in Simon Potts (25 točk), podprvaka Christian Birrell in Sam Brearey (27 točk), tretje mesto pa sta zasedla evropska prvaka (naziv sta prijadrala prejšnji teden prav tako v Portorožu) Matt Burge in Richard Wagstaff (34 točk). Britanci so zasedli prvih enajst mest, sledita jim dve češki ekipi. Najbolje uvrščena slovenska posadka sta Marko Kocjančič in Aljaž Jadek na 24. mestu.

Tom Gillard in Simon Potts: »Odleglo nama je. Danes sicer nismo jadrali, čeprav sva si tega želela. Velika hvala najinemu sponzorju P&B in ostalim. Veliko regat smo odjadrali na tem svetovnem prvenstvu, a sva vseeno prepričana, da si je večina flote želela dveh zadnjih današnjih. Za nama je bilo kar nekaj ekip, ki bi se sicer spopadle za mesta med tretjim in šestim. Škoda, saj se je veter dvignil ravno ko je vodja regate Tonko objavil konec, torej – hvala Tonko!«

Christian Birrell in Sam Brearey: »Prvenstvo je bilo odlično organizirano, celotna slovenska ekipa se je res potrudila. Žal nama je, da danes nismo jadrali, mogoče bi vodja regate moral počakati še zadnjih 15 minut, ko se je naredilo nekaj vetra. Nekoliko sva razočarana, da nisva imela možnosti zajadrati v zadnjih dveh regatah, a če bi bolje jadrala v prvem delu prvenstva, tega zadnjega nastopa niti ne bi tako potrebovala. Vseeno, prvenstvo je bilo zelo dobro, Portorož ponuja odlične jadralne pogoje, vsi so bili zelo prijazni in gostoljubni, celotna britanska ekipa se je imela odlično.«

Matt Burge in Richard Wagstaff: »Seveda bi raje zmagala, vendar sva tudi s tretjim mestom zadovoljna. Sva na stopničkah, in če temu prištejemo še zmago na evropskem prvenstvu, je to res lep rezultat. Vedno so seveda prisotni razni “če-ji” in kar veliko je bilo regat, v katerih sva podarila kakšno mesto, ampak mislim, da je podobno tudi pri ostalih ekipah, saj so bili pogoji res zahtevni. Zadovoljna sva, lahko bi bilo tudi veliko slabše.«