Pred jadralnim centrom v Portorožu se je danes predstavila posadka, ki bo tekmovala na testni regati med 11. in 17. oktobrom na prizorišču kvalifikacij za zlati pokal SSL v jadranju 2022, v Švici na Neuchatelskem jezeru: Vasilij Žbogar, Igor Lah, Tomaž Čopi, Mitja Margon, Mitja Beltram, Jani Klemenčič, Vid Jeranko, Tina Mrak, Gašper Strahovnik.
Vodja ekipe Vasilij Žbogar je povedal: »Ko so me povabili k temu projektu, sem imel v mislih točno to posadko, ki jo imamo danes.« Kot vodja, ali v nogometnem žargonu kapetan ekipe, je odgovoren oblikovati 11 člansko posadko (9 + 2 rezervi) skladno s pravili pokala, za polovico članov upoštevati SSL lestvico in ostalo polovico predlagati sam. Pri oblikovanju posadke so imeli prednost jadralci, ki imajo izkušnje v razredu RC44, saj je tekmovalna jadrnica za zlati pokal SSL47 zelo podobna oziroma predelana iz te, ki nam je v Sloveniji dobro znana, saj jo je oblikoval Slovenski navtični arhitekt Andrej Justin.
Za krmilom bo izkušeni krmar v razredu RC44, Igor Lah, ki je bil v posadko imenovan kot prvouvrščeni slovenski skiper po lestvici SSL, prav tako je lestvica v posadko določila našo vrhunsko olimpijsko jadralko razreda 470, Tino Mrak, ki se je na treningih že odlično odrezala. V posadki sta Tomaž Čopi in Mitja Margon, olimpijska jadralca v razredu 470, ki sta za Slovenijo prijadrala prve medalje z velikih prvenstev, v razredu RC44 pa sta trikratna svetovna prvaka, in Jani Klemenčič, ki ga sicer dobro poznamo iz tekmovalnega veslanja, saj je bil naš prvi olimpijec, ki si je leta 1992 v Barceloni v četvercu brez krmarja okrog vratu nadel prvo olimpijsko kolajno za samostojno Slovenijo. Takrat se je začel ukvarjati z jadranjem in bil med drugim z Igorjem Lahom ter Črnim sokolom prvak v razredu RC44. Tu sta še izkušena Vid Jeranko in Mitja Beltram ter na premcu komaj 18-letni Gašper Strahovnik. S posadko se bo v Švico na testno regato odpravila tudi olimpijska jadralka Veronika Macarol, ki bo imela vlogo rezerve, avgusta pa je trening na prizorišču že opravila.
Vasilij Žbogar: "Postaviti jadralca pred tehnologijo je koncept tega pokala. Želja je, da so na tem tekmovanju najboljši jadralci z vsega sveta. Princip je takšen, da so jadrnice vse enake, trenutno takšnega tekmovanja še ni, in da razliko ustvari le kakovost jadralcev. In mi trenutno to kakovost imamo."
Igor Lah: "Nekaj popolnoma drugega je jadrati na svoji jadrnici, ali pa jadrati za slovensko zastavo. Prepričan sem, da se bo ekipa v naslednjih mesecih uigrala in pokazala, kaj dejansko zna. Sama ideja pa je izredno dobra. To, da se na velike jadrnice postavi nacionalne ekipe, je pomembno z vidika razvoja mladih tekmovalcev, ki bodo na ta način lahko črpali znanje izkušenejših in se pripravljali za nastop na kasnejo jadralsko kariero."
Mitja Margon: "Bilo je enkratno. Vsi, ki imamo že veliko izkušenj na tej jadrnici, smo se dobro ujeli s tistimi, ki so že bili na treningu v Švici. Verjamem, da smo uspeli zbrati vse, kar imamo najboljšega. To je en prelomni dogodek, tako kot je prelomni in zgodovinski dogodek to, kar se dogaja v Švici, in bilo bi škoda, če ne bi bili del tega spreminjanja smeri, v katero gre jadranje."
Tina Mrak: "Opravili smo prvi trening na morju doma, v slovenskih vodah, zbrala se je celotna ekipa, ki bo jadrala na test eventu. Danes sem bila zopet na novi poziciji, tako da sem se veliko naučila. Res je dober občutek jadrati s tako dobrimi jadralci na velikih jadrnicah, kjer še nimam veliko izkušenj. Zelo sem vesela, da sem del posadke, mislim, da smo vsi s tako dobro energijo pristopili k temu prijektu in da bomo uspešno nastopil na test eventu."
Na testni regati med 11. in 17. oktobrom nastopa osem držav, prve štiri dneve od srede do sobote bodo kvalifikacije opravili v dveh skupinah po štiri, odjadrali pa bodo po eno regato na dan - na koncu bo seštevek točk brez odbitka popeljal posadke do finalnega dneva v nedeljo, ko sledita mali in veliki finale za končne razvrstitve. Ker je avgustovska SSL lestvica držav že osnova za določitev skupin na testni regati, lahko že pričakujemo, da se bo Slovenija v kvalifikacijah pomerila z Dansko, Poljsko in Perujem. V drugi skupini se bodo v kvalifikacijah pomerile Španija, Švedska, Avstrija in Srbija. Po dve najboljši iz obeh skupin se bosta v nedeljo uvrstili v veliki finale, preostale pa v mali finale za končna mesta med pet in osem.
Danes so jadralci razkrili tudi prvega pokrovitelja, po katerem je slovenska ekipa dobila novo, dopolnjeno ime KRPANI1860. Generalni pokrovitelj bo postalo podjetje Steklarna Hrastnik, letnica ustanovitve družbe 1860 pa skoraj natančno predstavlja čas, ko je nastala povest o pogumnem in nepremagljivem slovenskem junaku Krpanu. Za današnji trening posadke določene za testno regato na slovenskem morju pa je jadrnico posodilo podjetje Krumpak Group.
Julijan Višnjevec, direktor slovenske posadke je ob koncu povedal: »Veseli me, da smo v Sloveniji v posadkizdružili tako dobre jadralce in da smo prepoznali veličino projekta zlati pokal SSL, saj je končni cilj ustanoviteljev projekta, da bi na olimpijskih igrah morda že leta 2028 videli nacionalne jadralne posadke.«
Koledar:
2021
- 25. – 29. avgust, Trening slovenske ekipe, Grandson, Neuchatelsko jezero
- 11. – 17. oktober, Test Event, Grandson, Neuchatelsko jezero
2022
- 03. maj – 06. junij – kvalifikacijska faza, Neuchatelsko jezero
- 14. junij – uradna otvoritev, olimpijski muzej, Lozana
- 15. junij – 25. junij – finalna faza, Ženevsko jezero (četrtfinale, polfinale – 16 ekip)
- 26. junij – veliki finale, Ženevsko jezero (4 ekipe)