Novice
Zadnje iz eTrgovine
Nova kompaktna baterija BlueCell 50A 38.4V je namenjena trolling motorjem, ki delujejo pri napetosti 36V (38,4V). Ponaša se z majhnim ohišjem, ogromno kapaciteto, majhno težo in dolgo življenjsko dobo. Kompatibilne so z večino blagovnih znamk trolling motorjev, kot so Minn Kota, MotorGuide, Watersnake in drugi.
- Majhno ohišje in teža
Baterija je v standardnem ohišju velikosti 330x172x216mm in ima vsega 15 kg. Zato lahko na plovilu hitro najdemo primeren prostor za namestitev. Zaradi majhne teže jo lahko enostavno prenašamo in po potrebi polnimo tudi izven plovila s pomočjo zunanjega polnilca in jo napolnimo v pičlih 2,5 urah.
- Izjemna kapaciteta in življenjska doba
Baterija ima uporabno kapaciteto 1920 Wh in bo zadostovala za neprekinjen ribolov. Lovili boste lahko tudi v slabših vremenskih razmerah, saj baterija zagotavlja do 30 minutno obremenitev s tokom praznjenja 60A. Baterija ima izjemno življenjsko dobo. Omogoča do 15.000 praznjen oziroma do 6000 globokih praznjenj (preko 80%) ali 4000 popolnih praznjen (do 0%).
- Vgrajen BMS in BlueTooth povezava
Baterija ima vgrajen visokokvaliteten BMS (Battery Management System) – sistem za nadzor delovanja baterije, ki skrbi za pravilno delovanje in varnost. Baterijo ščiti pred preobremenitvijo, prekomernim praznjenjem ali polnjenjem, prenizkim ali previsokim temperaturam, kratkim stikom in drugimi dejavniki. Vse baterije so opremljene z bluetooth povezavo in omogočajo pregled nad kapaciteto, temperaturo, tokom praznjenja ali polnjenja in drugimi parametri delovanja baterije.
- Enostavno povečevanje kapacitete
V kolikor želite svojo samostojnost pri ribolovu povečati, baterija omogoča vzporedno vezavo dveh, treh ali celo štirih baterij. Kapaciteta se tako lahko poveča na 200Ah oziroma 7680 Wh, kar bo zadostovalo za celotedenski ribolov.
Tehnični podatki:
- Nazivna kapaciteta: 1920 Wh
- Uporabna kapaciteta: 1920 Wh
- Tok praznjenja: 50A
- Največji tok praznjenja: 60 A (30 min)
- Največji tok praznjenja: 250A (1s)
- Velikost (DxŠxV): 330x172x216 mm
- Teža: 15 kg
- Temperatura praznjenja: -20C – 60C
- Temperatura polnjenja: 0C – 50C
- Največji potisk motorja: 120lb
- Priključni terminal: M8
- Notranja upornost: ≤40mΩ

Danes točno opoldne smo na potniškem terminalu Luke Koper skupaj z našima olimpijskima posadkama pospremili kontejner Jadralne zveze Slovenije, ki bo že v prihodnjih dneh odpotoval na približno mesec in pol dolgo pot do olimpijskega prizorišča v Enoshimi na Japonskem, kjer bo na voljo za našo olimpijsko odpravo.
Samo Lozej, predsednik Jadralne zveze Slovenije, se je uvodoma zahvalil generalnemu sponzorju Luki Koper, ki jadralcem omogoča udeležbe na vrhunskih tekmovanjih in nudi vso podporo razvoju jadranja: “Kontejner našim olimpijskim posadkam zagotavljamo v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije. Zasnovan je tako, da večina opreme potuje z njim na prizorišče, v njem so tudi vsi pomembni pripomočki za dobro počutje naših olimpijcev.” Dimitrij Zadel, predsednik uprave Luke Koper, je k temu dodal: “Jadralke in jadralci imajo z Luko Koper nekaj skupnega - to je morje. Na njem dosegajo svoje uspehe in zmage, Luka Koper pa je prek morja povezana s svetom.” Jadralkam in jadralcem je zaželel, da ponesejo dobro ime o Kopru in Sloveniji po svetu ter olimpijske igre čim bolje izkoristijo. Gracijan Necmeskal, direktor agencije TPG Agent, ki bo skrbela za varno in pravočasno organizacijo dostavo kontejnerja na prizorišče, je pojasnil: “V sredo bomo organizirali polnjenje kontejnerja ter poskrbeli še za ostale carinske formalnosti, na pot proti Japonski bo krenil prihodnji torek, potoval bo prek Malezije in na prizorišču ga pričakujemo konec junija, ” ob tem pa je še zaželel jadralcem in jadralcem uspešno pot in srečo na olimpijskih igrah.

Vodja tokratne olimpijske odprave Mitja Margon, tudi sam odličen jadralec, dvakratni olimpijec v razredu 470, ki je v posadki skupaj s Tomažem Čopijem Sloveniji prijadral prve medalje z evropskih in svetovnih prvenstev v tem razredu, bo sedaj poskrbel za čim bolj kvalitetno in brezskrbno odpravo: ”V Tokio se odpravljamo eno leto po prvotno načrtovanih olimpijskih igrah, naši predstavniki se bodo borili in pokazali, kaj so v vseh teh letih dosegli in kako so pripravljeni - Tina Mrak in Veronika Macarol v razredu 470 ter Žan Luka Zelko v razredu laser. Za Tino in Veroniko bo to že drugič skupaj, za Tino sicer tretjič, za Žana Luko pa prvič, ko tudi zame v tej vlogi prvič. Verjamem, da bom lahko tem posadkam v dobro oporo in da bomo znali iz celotne odprave in teh OI potegniti največ.” Ob pogledu na novi kontejner je Margon povedal, da so jadralci o njem sanjali že več kot 20 let: “Veseli me, da smo končno dosanjali ta kontejner, da bomo končno ob boku velikim jadralnim ekipam, ki imajo takšne kontejnerje na prizoriščih že dolgo. Zahvaljujem se Jadralni zvezi Slovenije in predsedniku, tudi prejšnjemu, Aljoši Tomažu, ki je to že sprožil. To je naložba za naslednjih 20 let, za še štiri do pet olimpijskih ciklov,” je pojasnil. Ekipa je sedaj za odhod že skoraj pripravljena, točen datum odhoda pa še ni znan: “Še vedno je nekaj neznank odhoda in protokolov, pandemija se še ni umirila, posebej na Japonskem se še spopadajo z njo. Dnevi odhoda še niso definirani, vendar vemo, da so jadralci izjema, ker morajo biti na prizoriščih prej kot ostali, tudi zaradi opreme, prilagajanj in priprav, ki se začnejo dosti prej. Zaenkrat kaže nekje v začetku drugega tedna julija,” je še dodal.
Nad kontejnerjem pa navdušenja nista skrivali tudi Tina Mrak in Veronika Macarol: "Kontejner je izjemen, to bova želeli upravičiti tudi z dobrim jadranjem,” je povedala Mrakova. Ali bosta na olimpijskih igrah jadrali z novo jadrnico Šavrinko, s katero sta se pravkar vrnili v evropskega prvenstva iz Portugalske, pa je Macarolova pojasnila: “Jadrali bova z opremo, ki sva jo imeli na evropskem prvenstvu, glede tega sva se že odločili. S to jadrnico sva lahko hitri tako v močnejšem kot v šibkejšem vetru, tako da morava le še odpraviti najine napake.” Na tem evropskem prvenstvu jima je šlo sicer v prvih dneh dobro, proti koncu pa ne več najbolje in sta ga zaključili na 13. mestu skupno ter na 11. v evropski konkurenci: “Ni bil najin teden, zadnji dan sva res slabo odjadrali. Eno regato pa sva tudi zmagali in veva da sva lahko v vrhu. Na olimpijskih igrah bo konkurenca močna. Deset posadk se lahko bori za medaljo, tako da upam, da bo takrat najin teden,” je misli sklenila Macarolova.
Na koncu smo izkoristili še tehnološko praktičnost kontejnerja, ki ima v bivalnem delu vgrajen tudi zaslon, ter se prek video povezave pogovarjali z Žanom Luko Zelkom, ki je po zadnji regati za razrede laser ostal na Portugalskem zaradi intenzivnega treninga s konkurenco. “Japonska je za mene nekaj posebnega, saj sem se tam tudi uvrstil na Olimpijado. V Enoshimi smo tudi že bili na pripravah in sem se kar dobro znašel v tamkajšnjih pogojih, velik val mi je zelo ustrezal. Že lani sem komaj čakal, da bi lahko šli tja trenirat, nato se je vse prestavilo na letošnje leto, sedaj le še čakamo to zadnje sporočilo, da lahko končno gremo na Japonsko in da lahko tam pred olimpijado naredimo še nekaj treningov. Prav zato pa smo se nekateri odločili, da ostanemo tukaj na Portugalskem. Zdaj sem tu že več kot tri tedne, opravili smo že eno tekmo, danes popoldne me čaka registracija za regato, ki jo imamo od jutri do petka. Nato sledi še teden dni treninga, za konec pa še ena trening tekma med 24. in 28. majem. Konkurenca je podobna kot na olimpijadi, razen nekaterih izjem, kot recimo iz Avstralije ali Nove Zelandije, so ostali večinoma vsi tukaj,” je povedal edini moški predstavnik na tej olimpijadi, Žan Luka Zelko. Konec meseca se bo Zelko vrnil v Slovenijo, vendar le za nekaj dni, saj so se že dogovorili za nadaljevanje treningov na Hrvaškem. “V Splitu bomo trenirali z skupaj eno najboljših ekip na svetu, s Tončijem iz Hrvaške, pa s konkurenco iz Cipra, Madžarske… Kako dolgo bomo ostali v Splitu je odvisno od tega, kdaj bomo lahko šli na Japonsko. Tam se bom osredotočil predvsem na delo na tehniki, z menoj pa bo ves čas kot sparing partner kolega iz Singapurja,” je zaključil Zelko.
Fotografije: Uroš Kekuš Kleva

Francoski jadralec Yann Quenet, ki bi ga lahko imenovali tudi kaskader, ima neverjeten plan. S svojo jadrnico namerava iz Nove Kaledonije pluti na otok Reunion v Indijskem oceanu.
Njegovo jadranje ne bi bilo tako posebno, če bi jadral na običajni jadrnici. A Quenet je daleč od običajnega jadralca. Na plovbo se je podal s svojo jadrnico, ki v dolžino meri le štiri metre.

Quenet je na Novo Kaledonijio priplul s karibskega otoka Guadalupe. Izplul je 5. februarja 2020, prečkal Panamski prekop in zaplul v Tihi ocean. 5. oktobra 2020 je pristal na Novi Kaledoniji, v pristanišču Noumea. Po sedemmesečnem čakanju na Novi Kaledoniji, se je odločil, da se poda na plovbo. Svojo majhno jadrnico je oskrbel z vsem potrebnim za plovbo, ki jo planira opraviti v 80 dneh. Jadrnica je natovorjena do zadnjega prostega kotička. Yann računa, da se bo na plovbi njena teža močno zmanjšala, ker bo zaloge koristil dnevno.
Quenet je na svojo barko vkrcal za 60 dni hrane. Ker namerava pluti 80 dni, bo moral med plovbo loviti. Prav tako ima na krovu le 115 l vode. Dnevno namerava porabiti manj kot 2 l vode. Ker na krovu nima razsoljevalnika, bo vodo zbiral ob vsakem deževju.
Včeraj je izplul iz pristanišča zajadral proti zahodu. Trenutno že pluje mimo pristanišča Koumac na skrajnem severozahodnem delu Nove Kaledonije. Preplul je že 175 nmi. Skupno bo preplul 7000 nmi. Pluti namerava skozi Torresovo ožino med Avstralijo in Papuo Novo Gvinejo, kjer ga čakajo močni morski tokovi. Nato bo zaplul proti zahodu, po severni strani Avstralije v Indijski ocean. Če bo imel ugodne vetrove in nekaj sreče, bo na otok Reunion priplul v 80 dneh.
Do danes (17.5.2021) je preplul že 608 nmi.
Potek njegove plovbe lahko spremljate na tej povezavi.

Foto FB - Yann Quenet

Jezero Mir na Dugem otoku je ena izmed zanimivosti, ki si jo moramo nedvomno ogledati med obiskom naravnega parka Telaščica.
Jezero Mir leži na južnem delu Dugega otoka v naravnem parku Telaščica. Do njega lahko priplujemo s plovilom in se zasidramo v zalivu Mir, pristanemo na pontonskem pomolu, ali pa priplujemo s turistično ladjo. Do jezera, ki je od zaliva Mir oddaljeno slabih 300 m, vodi pešpot.

Jezero je dolgo 900 m in široko slabih 300. Največja globina je zgolj 6 m. Nastalo je v zadnji ledeni dobi, ko se je morska gladina dvignila za 120 m. Kraška depresija se je napolnila z morsko vodo, ki so jo zadržale okoliške stene. Nad morsko gladino je ločeno od morja, pod morsko gladino pa je z njim povezano preko manjših kanalov. V času plime je na gladini možno videti, kje v jezero prodira morska voda. Gladina jezera se ne spreminja bistveno. Kanali, skozi katere priteka morska voda, so majhni in v času plime skoznje ne priteče takšna količina morja, da bi se gladina dvignila enako kot morska. Tudi v času oseke morje odteka počasi, zato ne doseže tako nizkega nivoja gladine kot morje. Slanost jezera je nekoliko večja od okoliškega morja.
Temperature vode jezera so zaradi manjše količine vode drugačne od morja. Poleti se lahko segreje do 33 stopinj in je toplejše kot morje, pozimi pa se lahko ohladi tudi na vsega 5 stopinj Celzija, kar je manj, kot je običajna zimska temperatura morja. Pogoji, kakršni vladajo v jezeru, niso ravno prijazni do flore in favne. Zato sta obe skromni. Poleg planktona v jezeru živijo redki glavonožci, nekaj cipljev, brancinov ter nekaj vrst školjk in polžev, deseteronogi raki in posebna vrsta jegulje, ki lahko zraste vse do teže 3 kg.
Natančna lokacija jezera: Jezero Mir
VIDEO

Odprto evropsko prvenstvo v razredu 470 se je z današnjim dnem končalo za našo najboljšo žensko posadko olimpijskega dvoseda, saj se nista uspeli uvrstiti v jutrišnjo regato za medalje za najboljših deset. Zadnja dva kvalifikacijska plova sta Tina Mrak in Veronika Macarol danes odjadrali na 15. in 18. mestu ter se s skupno 100 točkami uvrstili na 11. mesto v evropski konkurenci in na 13. mesto skupno.
Na tem zadnjem preizkusu pred olimpijskim nastopom je regata privabila skoraj vse olimpijske posadke, manjkale so pravzaprav le posadke iz Azije, ki niso smele potovati, tako da je bila konkurenca na visokem nivoju. Pred jutrišnjo regato za medalje je vodstvo prevzela francoska posadka s Camille Lecointre in Aloïse Retornaz, ki sta na drugo mesto izrinili doslej vodilni Španki Silvio Mas Depares in Patricio Cantero Reina. Posebnost tega prvenstva pa je tudi to, da so prvič poleg moške in ženske konkurence nastopile še mešane posadke, ki so trenutno predvidene za nastop olimpijskih igrah v Parizu 2024.
Foto: Osga Photo
Najbolj brane novice

Pred poletno sezono se dobro pripravite, da boste čoln v vodo spustili brez težav. Za splovitev brez zapletov je potrebna tudi dobra komunikacija. Če je ta slaba, se lahko zgodi kaj podobnega kot v naslednjem videu.
V Vodniku po Jadranu smo začeli objavljati drče, na katerih lahko splovite svoje plovilo ali pa ga dvignete iz vode. Če veste, kje so drče, jih objavite v vodniku, da bodo zanje izvedeli tudi drugi. Kako objaviti točko v tem članku: Dodaj točko
Foto: posnetek zaslona
